*  
هرگز نگو هرگز چون محدودیت ها هم مثل ترس فقط یک توهم هستند
چیزی را که ذهن قبول کرده، بدن بدستش می‌آورد!
به شروع مسابقه فکر نکن، به پایان آن فکر کن
  *

ورود / ثبت نام

تاثیر یوگا بر مغز و ارتقای عملکرد مغز

تاثیر یوگا بر مغز و ارتقای عملکرد مغز

یوگا محبوب ترین رویکرد سلامت بدن است که توسط بیشتر افراد به توصیه پزشکان انجام می شود. یوگا یک عملکرد ذهن و بدن است که ریشه در فلسفه هند باستان دارد. یوگا حالتهای بدنی ، تنفس ریتمیک و ورزش مراقبتی را به شما ارائه می دهد. یوگا در واقع فرآیند درگیر کردن ذهن و بدن از طریق مدیتیشن ، تنفس و حرکات جسمی است. یوگا نسبت به ورزش های هوازی و بی هوازی ، طبیعت نسبتاً کم اثر و تعدیل  شده ای دارد که برای تمام سنین مخصوصا افرادی که محدودیت حرکتی دارند مناسب است. در اینجا به تاثیر یوگا بر مغز و دیگر کارایی های این ورزش می پردازیم.

یوگا اغلب به دلیل اثرات مفید احتمالی آن بر سلامت جسمی و روانی مورد مطالعه قرار گرفته است. بررسی های سیستماتیک و متاآنالیز ارتباط مثبت بین تاثیر یوگا بر مغز و پیشرفت در درمان بیماری های دیابتی، قلبی عروقی، بیماری های عضلانی را نشان داده است.از همه مهم تر تاثیر یوگا بر مغز اثرات مفیدی بر سلامت روان شامل اضطراب، استرس، افسردگی و سلامت روانی را نشان داده است.

تاثیر یوگا بر مغز و تقویت حافظه

آیا از این واقعیت آگاه هستید که سطح پایین اکسیژن می تواند عملکرد مغز شما را پایین بیاورد ؟ مغز شما و تمام اندام های حیاتی به منابع غنی از اکسیژن احتیاج دارند. تکنیک های تنفس یوگی (پرانایاما) ، به ویژه تکنیک های تنفس عمیق ، میزان اکسیژن به مغز را افزایش می دهد. تاثیر یوگا بر مغز منجر به بهبود غلظت و حافظه شما کمک می کند. محققان دریافتند که یک جلسه 20 دقیقه ای یوگا سرعت و دقت شرکت کنندگان را در تست های حافظه و کنترل  بالا برده است.

تاثیر یوگا بر مغز و کارایی حافظه

یوگا هنر تمرکز را با استفاده از تکنیک های آزمایش شده و آگاهی از بدن آزمایش می کند. هنگامی که بیشتر مورد توجه قرار می گیریم ، سطح کارآیی ما افزایش می یابد و انرژی بیشتری برای انجام کار در اختیار داریم. افرادی که یوگا انجام می دهند، توانایی حل مشکلات و یادآوری اطلاعات را بهتر نشان می دهند.

تاثیر یوگا بر مغز و سلامت روانی

تاثیر یوگا بر مغز شامل تمرینات تنفسی و مراقبتی با هدف آرام کردن ذهن و بدن و دور نگه داشتن افکار در حین تمرکز روی بدن است. یوگا اثرات مثبت زیادی در سلامت روان دارد که فراتر از اثر سایر فعالیتهای بدنی با تأثیر کم تا متوسط ​​است و این تأثیرات احتمالاً به دلیل تغییرات شیمیایی در مغز است. تمرین یوگا بر ارتباط ذهن و بدن ما تأکید می کند و شما را به استفاده همزمان از هر دو ترغیب می کند. یک جلسه یوگا نیاز به یک حرکت دقیق و آگاهانه داردف تاثیر یوگا بر مغز نیاز به فکر و تقویت آگاهی دارد.

تایر یوگا بر مغز وکنترل استرس

تحقیقات نشان داده است که افرادی که مدیتیشن می کنند دارای انسولین بزرگتر (بخشی از مغز که شامل آگاهی بدن است) هستند. این یک چیز خوب است “وقتی با یک وضعیت استرس زا روبرو می شوید مهم است. دانستن واکنش شما به استرس می تواند به شما در شناسایی احساسات کمک کند و از تشدید آن جلوگیری کند.

کلینیک مایو ثابت کرده است که از قدرت یوگا برای مقابله با استرس و بهبود روحیه  می توان استفاده کرد. یوگا در واقع شادی تنها راهی است که ما را می تواند لحظه ای از زندگی شلوغ امروزی جدا می کند. تحقیقات نشان می دهد که کاهش استرس مبتنی بر آگاهی ذهن از طریق یوگا می تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند. در مطالعه ای در دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس ، شرکت کنندگان که 8 روز به مدت 8 هفته یوگا را تمرین می کردند به مدت 8 هفته کاهش پاسخ التهابی سیستم ایمنی بدن را نشان دادند.

تاثیر یوگا بر مغز و درمان اختلال دو قطبی

یوگا ممکن است به افراد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک کند. تحقیقات جدید منتشر شده در مجله روانپزشکی نشان می دهد که یوگا می تواند به افراد در مدیریت اختلال دوقطبی کمک کند. در این نظرسنجی از گروهی بیش از 100 نفر از افراد دارای اختلال روانی ، که همچنین یوگا می گذرانند ، خواسته شده است تا رتبه بندی کنند که چگونه این عمل بر زندگی آنها تأثیر می گذارد. بسیاری آن را برای سلامت روان مفید می دانند ، و یك پنجم یوگا را “تغییر زندگی” نامیدند.

تاثیر یوگا بر مغز و تقویت آن

یوگا ممکن است عملکرد مغز را افزایش دهد. طبق تحقیقات دانشگاه ایلینویز ، یک جلسه کوتاه 20 دقیقه ای یوگا هاتا می تواند تمرکز و حفظ اطلاعات را بهبود بخشد. از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهد که یوگا به ما کمک می کند تا با ارائه تمرینات بدنی و ذهنی ، بر زمان حال تمرکز کنیم. به همین دلیل است که مربیان یوگا معمولاً تأمل و زندگی را در آن لحظه در طول کلاس تشویق می کنند ، نه اینکه صرفاً در حال اجرا باشند. مطالعات انجام شده جهت بررسی تاثیر یوگا بر مغز، به تأثیر مثبت تمرینات یوگا بر ساختار یا عملکرد هیپوکامپ، آمیگدال، قسمت جلوی مغز، و شبکه های مغزی را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *